Hala Targowa w Gdańsku przejdzie gruntowną rewitalizację. Cały proces zmian zaprojektowany został z poszanowaniem historii, a wszystkie zmiany zostały uzgodnione z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Jej wnętrze zmieni charakter, stając się miejscem spotkań, gdzie główną rolę odgrywać będzie żywność. sztuka kulinarna w różnych formach – od sprzedaży świeżych produktów od lokalnych dostawców, poprzez produkty delikatesowe, obecność kuchni świata, po ekskluzywne restauracje z obsługą kelnerską.
Hala Targowa zbudowana w latach 1894-1896 według projektu Kurta Fehlhabera, miała skupić handel uliczny Gdańska w jednym miejscu
Budynek ma cechy modernizującego baroku, a początkowo znajdowało się w nim 188 stoisk
Pierwotne okna dachowe bazowały na innowacyjnych systemach otwierania
W obiekcie, na poziomie -1 znajduje się wyjątkowa ekspozycja fundamentów romańskiego kościoła Św. Mikołaja z XII wieku
Zielony Rynek ze stoiskami ze świeżymi warzywami, owocami i kwiatami
Sezonowe tarasy z 300 miejscami siedzącymi
Piwnica Romańska - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
22 żeliwne słupy
16 wieżyczek i 4 bramy
28 500 m3 kubatury
4 714 m2 powierzchni całkowitej
4 242 m2 powierzchni użytkowej
28 m szerokości i 69 m długości oraz 15 m wysokości
Fundamenty romańskiego kościoła oraz historyczne pawilony handlowe zostaną odrestaurowane. W Hali wykorzystane zostaną materiały bezpośrednio nawiązujące do tradycji miejsca i samego Gdańska – granit, wiklina i ceramika z charakterystycznymi gdańskimi flizami.
Za realizację procesu rewitalizacji odpowiada generalny wykonawca firma FineTech Construction specjalizująca się w pracy z obiektami historycznymi. Spółka realizowała m.in. za remont warszawskiego poprzemysłowego zespołu Strefa Praga oraz przebudowę zabytkowych budynków Bohema w Warszawie.
Projekt wnętrz powstał w renomowanym biurze architektonicznym Boris Kudlička with Partners. Kudlička od wielu lat związany jest z Polską, a od ponad 30 lat współpracuje z Teatrem Wielkim i Operą Narodową w Warszawie. Jego unikalne doświadczenie scenograficzne obejmuje m.in. współpracę z nowojorską Metropolitan Opera oraz Staatsoper w Berlinie. Wraz z partnerami stworzył wiele intrygujących projektów wnętrz o wyjątkowych walorach estetycznych. Projektując przestrzeń Hali Targowej w Gdańsku, podkreślił sięgającą XIX w. tradycję tego miejsca, nadając jej zupełnie nowy wymiar.